WwW.Bia2BND.Com | بیا تو بندر

همه آنهایی که به نحسی عدد ۱۳ اعتقاد دارند، معتقدند که دوران فرمانروایی بیل گیتس به عنوان ثروتمندترین مرد دنیا به خاطر همین عدد ۱۳ خاتمه یافت. چراکه موسس شرکت مایکروسافت بعد از ۱۳سال حضور در راس جدول رده بندی ثروتمندترین مردان جهان، جای خود را به وارن بافت داده و خودش به مکان سوم سقوط کرده است.در این رده‌بندی کارلوس اسلیم حلو مکزیکی در جایگاه دوم قرار گرفته و در رتبه چهارم لاکشی میتال ایستاده و رتبه پنجم به موکشی آمبانی هندی تعلق گرفته است. با اینکه ثروت بیل گیتس با ۲ میلیارد افزایش نسبت به سال گذشته به ۵۸ میلیارد دلار آمریکا رسیده ولی او در قیاس با ثروت وارن بافت دوست صمیمی‌اش که با ۱۰ میلیارد دلار افزایش نسبت به سال گذشته هم‌اکنون صاحب ۶۲ میلیارد دلار سرمایه شده، جایگاهی بهتر از مقام سوم این رده‌بندی به‌دست نمی‌آورد. ثروت خالص غول ارتباطات و مخابرات مکزیک هم امسال با دوبرابر افزایش نسبت به ۲ سال پیش حدود ۶۰ میلیارد دلار برآورد شده که او را در مکان دوم ثروتمندترین مردان جهان در سال گذشته معرفی کرده است.

ادامه بحث را بخوانید


● آغاز عصری جدید
مطمئنا فهرست جدید فوربس نمایانگر شروع عصر جدیدی است که البته تنها به موضوع سوم شدن بیل گیتس در رده‌بندی آخر ثروتمندان جهان مربوط نمی‌شود. بیست‌و‌دومین رده‌بندی میلیاردهای جهان سرشار از چهره‌های جدید است. به‌عنوان نمونه ۲ سال پیش ۱۰ نفر از ۲۰ مرد ثرومتند جهان را آمریکایی‌ها تشکیل می‌دادند ولی این رقم امروز به ۴نفر رسیده و هند تنها کشوری است که می‌تواند به داشتن ۴میلیاردر در جمع ۱۰ نفر اول فهرست فوربس افتخار کند. برای اولین‌بار در تاریخ انتشار این فهرست، تعداد میلیاردرهای جهان که فوربس آنها را معرفی کرده به ۱۱۲۵ نفر رسیده است. آنها از ۵۴ کشور جهان در فهرست امسال فوربس قرار گرفته‌اند که نسبت به سال قبل ۱۷۹ نفر افزایش داشته است. در مجموع ثروت خالص این افراد به ۴/۴ تریلیون دلار می‌رسد که دوسوم این افراد میلیاردرهای خودساخته هستند و ۵۰ نفرشان كمتر از ۴۰ سال دارند.
حتی به‌رغم بحران اقتصادی موجود در جهان که تاثیرات عمده‌ای در این فهرست داشته، آمریکایی‌ها هنوز ۴۲درصد از میلیاردرهای دنیا را تشکیل داده و ۳۷درصد از ثروت کلی جهان را در اختیار دارند. البته این مقدار نسبت به فهرست سال قبل درصد کمی‌ با کاهش مواجه شده است. ۱۶سال بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، روسیه دومین کشور جهان است که بیشترین تعداد میلیاردرهای دنیا را بعد از ایالات متحده با ۸۷ نفر در فهرست فوربس به خود اختصاص داده و از آلمان هم که ۵۹ میلیاردر در این فهرست دارد، سبقت گرفته است. ژرمن‌ها ۶سال تمام در جایگاه کنونی روسیه قرار داشتند. در این فهرست ۲۲۶ چهره تازه به چشم می‌خورد که ۷۷ نفر از تازه واردها آمریکایی هستند. نیمی‌ از این افراد ثروت خود را مدیون سرمایه‌گذاری‌های مهم مالی هستند و توانستند با توجه به شرایطی که در ماه‌های اخیر در عرصه اقتصادی ایجاد شد، بیشترین بهره ممکن را از اتفاق‌های رخ داده ببرند. ۳۵ میلیاردر جدید هم از روسیه برخاسته‌اند و ۲۸ نفر هم چینی و ۱۹ نفر دیگر هم هندی هستند. دو نفر از چهره‌های جدید این فهرست را هم پاتریس موتسپه از آفریقای‌جنوبی و آلیکو دانگوته نیجریه‌ای که اولین آفریقایی تیره پوستی است که در فهرست ثروتمندان جهان قرار گرفته و اولین میلیاردر نیجریه‌ای است،تشکیل می‌دهند.


● جوانان تازه‌وارد
امسال بارزترین نکته در فهرست فوربس تعداد جوانان حاضر در این رده‌بندی است. ۵۰نفر از میلیاردرهای جهان بالای ۴۰ سال دارند که ۲۵ نفر آنها جزو تازه واردهای این لیست هستند. ۶۸درصد میلیاردهای دنیا زیر ۴۰ سال هستند و ثروت خود را تقریبا از هیچ ساخته‌اند. موسسان گوگل، سرگئی برین و لری پیج و مایك زوكربرگ ۲۳ ساله، بنیانگذار سایت فیس بوك که به عنوان جوانترین میلیاردر جهان در این رده‌بندی جای گرفته، دراین زمره قرار می‌گیرند. ثروت ۵/۱ میلیاردی او را در ردیف هفتصدوهشتادوپنجمین میلیاردر فهرست فوربس قرار داده است. مسلما در بین همه جوانان حاضر در این فهرست از زوکربرگ هم به خاطر سن پایینش و هم به دلیل شهرت فراوان سایت او در آینده هم بیشتر از این صحبت خواهد شد.
ـ معرفی ۱۰ نفر اول لیست میلیاردهای فوربس


● وارن بافت
کشور: آمریکا
ثروت: ۰۷۷/۶۲ میلیارد دلار
غیرموروثی
منبع درآمد: شرکت برکشایر
محل اقامت: اوماها، نبراسکا،ایالات متحده
صنعت: سرمایه‌گذاری
بافت ۷۷ ساله که از او به عنوان دانشمند اوماها نام می‌برند، یک سرمایه‌گذار آمریکایی است که تاکنون در شركت‌های مختلفی از جمله كوكاكولا، و تسكو سرمایه‌گذاری كرده است. بافت مدیرعامل و بیشترین سهامدار شرکت برکشایرهاتوی است. ارزش سهام شرکت برک برکشایر طی ۲۰ سال اخیر بیش از ۴۷۰۰ درصد رشد داشته است. ارزش این شرکت بیش از ۲۱۵ میلیارد دلار است و دهمین شرکت بزرگ جهان به شمار می‌رود. سال ۲۰۰۶ میلادی او ۸۳ درصد از دارایی خود را بنیاد بیل و ملیندا گیتس اهدا کرده بود و حتی گفته شد که این میزان کمک کافی است تا سهام این بنیاد به بیش از ۲ برابر افزایش پیدا کند. بافت به‌رغم ثروتی که در اختیار دارد، فرد مقتصد و فروتنی است. ارزش خانه او در اوماها در سال ۲۰۰۸ میلادی ۷۰۰ هزار دلار بوده است. او این خانه را سال ۱۹۸۵ به ارزش ۵۰۰/۳۱ دلار خریداری کرده بود. بافت سال ۲۰۰۷ هم در فهرست ۱۰۰ مرد تاثیرگذار جهان به انتخاب مجله تایم قرار گرفته بود. او دوست داشتنی‌ترین سرمایه‌گذار آمریکاست. بافت که فرزند یک سیاستمدار اهل نبراسکاست، زمانی‌که یک نوجوان بود روزنامه بین مردم توزیع می‌کرد. بافت لیسانس هنر و مهندسی از دانشگاه نبراسکا و فوق‌لیسانس مهندسی از دانشگاه کلمبیا دارد.


● کارلوس سلیم حلو و خانواده
کشور: مکزیک
ثروت: ۰۶۸/۶۰ میلیارد دلار
غیرموروثی
منبع درآمد: تلکام
محل اقامت: مکزیکوسیتی، مکزیک، آمریکای‌جنوبی
صنعت: ارتباطات و مخابرات
کارلوس سلیم که سال ۱۹۴۰ میلادی در مکزیکوسیتی به دنیا ‌آمده یک تاجر مکزیکی است. سلیم نقش عمده‌ای در صنایع ارتباطی در مکزیک و آمریکای لاتین دارد. او شرکت‌های مخابراتی زیادی از جلمه Teléfonos de México را مدیریت می‌کند. او حالا حتی از بیل گیتس هم ثروتمندتر است. به خصوص اینکه بازار مخابرات و ارتباطات مکزیک با سرعت خوبی درحال حرکت روبه جلو است و محصولات شرکت America Movil هم با استقبال خوبی در بازار مواجه شده‌اند. سلیم که فرزند یک مهاجر لبنانی است اولین پایه‌های بناسازی این ثروت بیکران را در سال ۱۹۹۰ انجام داد. وقتی‌که او خطوط اپراتوری Telefonos de Mexico را به‌طور شخصی خریداری کرد. در ماه دسامبر America Movil قراردادی با یاهو امضا کرد تا سرویس خدمات موبایل اینترنتی را به ۱۶ کشور آمریکای‌جنوبی و کارائیب ارائه دهد. سلیم که بیوه و پدر ۶ فرزند است، یکی از هواداران پروپاقرص بیسبال و یک جمع‌آوری‌کننده کلکسیون‌های هنری است. در سال‌های اخیر او نزدیک ۷ میلیارد دلار از ثروت خود را صرف امور خیریه و پروژه‌های تاسیس مراکز بهداشتی و تحصیلی و احیای بخش تاریخی شهر مکزیکوسیتی کرده است.


● بیل گیتس
کشور: آمریکا
ثروت: ۰۵۲/۵۸ میلیارد دلار
غیرموروثی
منبع درآمد: مایکروسافت
محل اقامت: مدینا، واشنگتن، ایالات متحده
صنعت: نرم‌افزار
بیل گیتس ۵۲ ساله تا پیش از این بین سالهای ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۷ میلادی ثروتمند‌ترین مرد جهان بود و به‌عنوان بنیانگذار تحول در رایانه‌های شخصی شهرت یافته است. نحوه تجارت بیل گیتس به دلیل اینکه قدرت رقابت را از دیگر رقبای خود در این عرصه سلب کرده همواره مورد انتقاد بوده و حتی بارها از او به این دلیل شکایت شده‌است. اقدامات خیرخواهانه گیتس بر همه آشکار هست و او در این راستا سال ۲۰۰۰ میلادی بنیاد بیل و ملیندا گیتس را تاسیس کرده که سرمایه آن معادل ۷/۳۸ میلیون دلار است و در زمینه‌های گوناگونی همچون تهیه منابع مالی لازم برای توسعه و ساخت واکسن‌هایی برای مبارزه با بیماری ایدز و مالاریا و غیره فعالیت می‌کند. گیتس در سال دوم تحصیلاتش در دانشگاه هاروارد را نیمه تمام رها‌ کرد تا همه وقت خود را صرف مایکروسافت کند. شرکتی که او در سال ۱۹۷۵ با دوست دوران کودکی خود پل آلن تاسیس کرده ‌بود. گیتس معتقد بود که کامپیوتر وسیله‌ای ارزشمند در هر خانه‌ خواهد شد و برای همین آنها شروع به ساخت نرم‌افزار برای کامپیوترهای خانگی کردند و همین امر محور اصلی موفقیت‌های آتی مایکروسافت شد.


● لاکشمی‌میتال
کشور:هند
ثروت: ۰۵۷/۴۵ میلیارد دلار
موروثی
منبع درآمد: کارخانه فولاد
محل اقامت: لندن، انگلستان
صنعت: صنایع دستی
لاکشمی‌میتال ۵۷ ساله مالک کارخانه بزرگ تولید فولاد چهارمین ثروتمند بزرگ جهان است. او را سلطان فولاد جهان می‌خوانند. میتال سال ۲۰۰۴ عنوان شصت‌وسومین ثروتمند جهان را كسب كرده بود و جهش به رتبه چهارم ثروتمندان ظرف چند سال نشانده رشد دارایی‌ها و صنایع زیرپوشش اوست. لاكشمی‌ در سال ۱۹۶۹ با كسب نمرات عالی در رشته بازرگانی از دانشكده سن‌خاویر كلكته فارغ التحصیل شد. خانواده میتال در سال ۱۹۷۶ شركت فولاد میتال را تاسیس كرد ولی در سال ۱۹۹۴ به دلیل اختلافات لاكشمی ‌با پدر و برادرانش، او شركت مستقل خود را تاسیس کرد. طی این سال‌ها، میتال با حمایت از طرح‌های ادغام كارگاه‌های كوچك و استفاده از فرآوری آهن از سنگ معدن به عنوان ماده قراضه برای ساختن فولاد، توانست، صنعت نوین فولاد را در سطح جهان پایه‌ریزی كند. سایر فعالیت‌های این شركت شامل حمل، استخراج معدن، تولید و توزیع برق است. میتال همچنین ۵۸۰ تن فولاد برای ساخت بنای یادبود مرکز تجارت جهانی به نیوریورک فرستاده بود. میتال در عین حال انسان خیری است و در بنیادهای خیریه متعدد عضویت دارد.


● موکش امبانی
کشور: هند
ثروت: ۰۵۰/۴۳ میلیارد دلار
موروثی
منبع درآمد: کارخانه پتروشیمی
محل اقامت: بمبئی، هند
صنعت: صنایع دستی
ثروتمندترین مرد آسیایی ساکن این قاره مدیریت یک شرکت بزرگ صنایع پتروشیمی ‌ریلاینس را که توسط پدر آمبانی در سال ۱۹۶۶ تاسیس شد و اکنون از نظر سرمایه بازار، ارزشمندترین شرکت در هند است، برعهده دارد. ثروت او نسبت به سال گذشته ۹/۲۲ میلیون دلار افزایش داشته که او را بعد از برادرش آنیل که در سال گذشته بیشترین میزان درآمد به دلار را در سراسر جهان داشته، در رتبه دوم قرار داده است. موکش ۵۰ ساله که مدرک مهندسی شیمی ‌خود را از دانشکده فناوری شیمیایی هند گرفته و در سال اول تحصیل در استنفورد، آن را برای کمک به پدرش ناتمام گذاشت.موکش آمبانی قصد دارد گران‌ترین خانه دنیا را در بمبئی هند بسازد.


● آنیل آمبانی
کشور: هند
ثروت: ۰۴۸/۲۸ میلیارد دلار
موروثی
محل اقامت: بمبئی، هند
صنعت: بخش‌های گوناگون
آنیل آمبانی بیشترین درآمد ممکن را در بین میلیاردرهای جهان در سال گذشته داشته است. ثروت او نسبت به سال گذشته ۸/۲۳ میلیون دلار افزایش داشته و فاصله دارایی‌های او را با برادرش که یک پاله بالاتر از او در فهرست فوربس قرار گرفته، کاهش داده است. هر دو آنها ثروت‌شان را از پدر خود به ارث برده و هر یک در صنعت جداگانه‌ای این سرمایه را مورد استفاده قرار دادند. آمبانی که یک دونده ماراتن است ۶۵درصد ازسهام شرکت تلکام ریلانس را عهده‌دار است. او در شمار افراد جوان این فهرست قرار گرفته است.


● اینگوار کامپراد
کشور: سوئد
ثروت: ۰۸۱/۳۱ میلیارد دلار
غیرموروثی
منبع درآمد: شرکت Ikea
کشور محل اقامت: لوزان، سوئیس
کامپراد ۸۱ ساله فروش مبلمان و وسایل خانه را در سال ۱۹۴۷ شروع کرد و امروز کمپانی Ikea یکی از محبوب‌ترین فروشگاه‌های لوازم خانگی در سراسر جهان به شمار می‌رود و در بیش از ۴۰کشور جهان شعبه دارد. کامپراند که محصولات کارخانه‌اش به ارزان بودن در سراسر جهان شهرت یافته‌اند و از طریق آن خواسته شعار برابری را توسعه بخشد، خودش از پوشیدن لباس‌های مجلل خودداری می‌کند و حتی با پروازهای ارزان سفر می‌کند و به رستوران‌های گران نمی‌رود. حتی می‌گویند که او خانه خودش را هم با وسایل Ikea چیده است.


● کی پی سینگ
کشور: هند
ثروت: ۰۷۶/۳۰ میلیارد دلار
غیرموروثی
شرکت: املاک و مستغلات
منبع درآمد: املاک ومستغلات
محل اقامت: دهلی‌نو، هند
سینگ هم‌اکنون بزرگترین و ثروتمندترین شرکت املاک و مستغلات را در سراسر جهان در اختیار دارد. سرمایه او با ۳ برابر افزایش امسال به ۳۰ میلیارد دلار رسیده که ۱۰ میلیارد از سال گذشته بیشتر است. او که یک افسر سابق ارتش بود، سال ۱۹۶۱ شریک برادر ناتنی‌اش شد و بعد از مدتی کوتاه کمپانی DLF City را به یکی از بزرگترین شرکت‌های املاک و مستغلات در دنیا تبدیل کرد. این کمپانی تلاش می‌کند تا ۵/۱ میلیارد دلار هم در سنگاپور سرمایه‌گذاری کند. او در هند همواره در شمار چهره‌های خبرسازی بوده که مطبوعات در کنار ستاره‌های سینما به او نیز پرداخته‌اند.


● الگ دریپاسکا
کشور: روسیه
ثروت: ۰۴۰/۲۸ میلیارد دلار
غیرموروثی
شرکت: آلمینیوم روسی
محل اقامت: مسکو، روسیه
صنعت: گوناگون
الگ دریپاسکا ۴۰ ساله جایگاه نهم میلیاردرهای فوربس را به خود اختصاص داده است. او مالک «هولدینگ بازاوی المنت» است و حتی تولیدات آلومینیم خود را در نیجریه و چین هم گسترش داده و توسعه بخشیده است. او حتی قراردادهایی مبنی بر تولید آلومینیم در قزاقستان امضا کرده و در تاسیس یک نیروگاه اتمی ‌در شرق روسیه هم سرمایه‌گذاری کرده است.


● کارل آلبرت
کشور: آلمان
ثروت: ۲۷ میلیارد دلار
غیرموروثی
محل اقامت: مولهایم، آلمان
او ثروتمندترین مرد آلمان است. بعد از جنگ جهانی دوم، کارل و برادر کوچکترش تئو، مغازه کوچک مادر خود را به یک سوپرمارکت ارزان‌قیمت تبدیل کردند که امروز Aldi نام دارد و با بیش از ۸۰۰۰ شعبه ۶۷ میلیارد در سال فروش دارد. این فروشگاه در تمامی‌ شهرهای آلمان در جنوب و شمال این کشور شعبه دارد. کارل در حال حاضر بازنشسته شده است.